jak chovat štěně

21. září 2007 v 16:42 |  zvířata-jak je chovat
 1. Ochota štěněte navazovat kontakty
  Štěně se oddělí od sourozenců ve vrhu a vypustí se na libovolném místě. Poté si klekneme kousek od něj na zem, jemně zatleskáme a pokusíme se štěně přilákat. V tomto případě je rozumné nelákat štěně směrem k jeho pelíšku, ale raději opačným směrem. Nyní sledujeme, jak se štěně chová. Přichází se zvednutým ocáskem, poskakuje kolem nás a chňapá nám dokonce po rukou? Pokud ano, můžeme předpokládat, že máme co dočinění s velmi dominantním psem. Chová-li se otevřeně, vstřícně, ale současně přátelsky (např. olizuje ruce testovací osoby), je to pro nás známkou toho, že jde sice o sebevědomé štěně, ale současně štěně ochotné uznávat autoritu člověka. Štěňata, která nereagují na zatleskání nebo se projevují bázlivě, jsou viditelně introvertní a nemají žádná zvláštní zájem o kontakt s lidmi.
 1. Je štěně ochotno následovat člověka?
  Povstaneme a vzdálíme se od štěněte. Zde je důležité štěně opravdu pozorovat. Jak se v tomto okamžiku chová? Následuje testovací osobu neprodleně se zvednutým ocáskem, nebo ponechá ocásek spuštěný? Váhá štěně, než se rozběhne za testovací osobou, nebo dokonce běží jiným směrem? Štěňata, která sledují testovací osobu neprodleně, jsou ochotna uznat člověka jako vůdce smečky. Jestliže s zdráhají následovat odcházejícího člověka, můžeme očekávat, že se z nich vyvinou nezávislí a poměrně svéhlaví psi.
 1. Jak štěně reaguje na přetočení?
  V této fázi testu převalíme štěně na hřbet a přidržíme ho v této poloze zhruba 30 vteřin. Reakcí některých psů na takové jednání je silně vzpouzení se, vrčení a kousání. Takové chování samozřejmě ukazuje silné sebevědomí a vyslovenou dominanci. Jestliže se štěně vzpouzí a vrčí, aniž by se pokoušelo kousnout, je poněkud méně dominantní. Přejeme-li se dobře vychovatelného rodinného psa, měli bychom možná raději sáhnout po štěněti, které v tomto testu nereaguje tak bouřlivě. Dobré je, jestliže se štěně nejdříve vzpouzí, ale pak se rychle zklidní, jakmile s ním navážeme zrakový kontakt. Psi, kteří se vůbec nebrání proti poloze na hřbetě, mají sklon k podřízenosti. Tento test nám poskytne základní informace také o tom, jak si bude pes schopen poradit ve stresových situacích.
 1. Sociální dominance
  Posadíme se vedle stojícího štěněte a začneme ho hladit od hlavy směrem k ocasu. Hlazení musí pokračovat, dokud pes neprojeví jednoznačnou reakci. Poskakuje kolem chňapá po ruce a pádluje tlapkami? Hopká štěně kolem, vyzývá člověka ke hře, aniž by chňaplo po ruce? Pokouší se olizovat člověku obličej? Olizuje mu ruce a převaluje se na zemi? Běží pryč? V této fázi test se zkouší, zda je štěně ochotno vystavit se určitému chování člověka, aniž by proti němu bojovalo. Vyskakování a chňapání jsou pokusy dominovat člověku. Odbíhání znamená nezávislost. Jestliže štěně ochotně přijímá hlazení, můžeme předpokládat, že jde o psa, který je ochoten bez protestů se podvolit dominanci člověka.
 1. Chování při ztrátě kontroly
  Nyní zvedneme štěně ze země a držíme ho ve vzduchu zhruba 30 vteřin. Zde je důležité, abychom štěně drželi správně, aby jeho chování nebylo ovlivněno nepříjemnými pocity. Také zde lze pozorovat jednoznačně dominantní chování štěněte: vysloveně dominantní pes se bude vzpouzet, bude vrčet a kousat. S klesající dominancí štěněte mizí také snaha kousnout. Psi, kteří jsou založeni méně dominantně, se proti této poloze nijak nebrání a dokonce olizují prsty testovací osoby. Jestliže štěně vůbec nereaguje a ztuhne ve strnulé poloze, máme co dočinění s velmi introvertním nebo bojácným exemplářem.
 1. Aportování
  Během šesté fáze testu se testuje ochota štěněte přinášet předměty. Přidřepneme si ke štěněti a vzbudíme jeho pozornost zmuchlanou papírovou kuličkou. Jakmile se štěně fixuje na papírovou kuličku, odhodíme ji do vzdálenosti několika málo metrů. Nyní se můžeme setkat s několika různými projevy chování:
  • Pes běží za papírovou kuličkou, zvedne ji a utíká s ní pryč
  • Pes následuje sice předmět, ale bez zájmu vedle něj zůstane stát
  • Pes aportuje papírovou kuličku a přinese ji k testovací osobě
  • Štěně se sice pohne směrem, kterým jsme předmět odhodili, ale v půli cesty ztratí zájem
  • Vůbec nezareaguje
  Při tomto pokusu samozřejmě nejde jen o samotné aportování: psi, kteří jsou ochotni aportovat, většinou také ochotně spolupracují s člověkem. Často je lze použít pro nejrůznější oblasti - a bývají poměrně dobře cvičitelní i jako slepečtí psi.
 2. Citlivost na nepříjemné pocity
  Chceme-li zjistit citlivost štěněte na nepříjemné pocity, stiskneme lehce mezi palcem a ukazovákem (pozor na nehty - ty nesmíme použít nikdy!) volnou kůži mezi prsty přední tlapy. Pomalu počítáme do deseti a plynule přitom zvyšujeme tlak. Jakmile štěně projeví nevůli nebo se pokouší odtáhnout tlapu, zkoušku ihned přerušíme. Štěňata, která projevují nepříjemné pocity hned nebo bezprostředně po dvou vteřinách, reagují na nepříjemné pocity citlivěji.
 1. Sluch
  K tomuto testu nepotřebujeme nic jiného než starou plechovku a lžíci. Lžící několikrát udeříme na plechovku a pozorujeme, jak štěně reaguje na tento neznámý zvuk. Někteří psi naslouchají, pokoušejí se zvuk lokalizovat a zdroj hluku obíhají se štěkáním. Jiní se nehnou z místa, ale nahlas štěkají. Existují však také štěňata, která se cíleně pokoušejí přiběhnout ke zdroji hluku. Jejich sluch je mimořádně citlivý a schopný lokalizovat zdroj hluku. Jejich sluch je mimořádně citlivý a schopný lokalizovat zdroj zvuku. Jestliže se štěně schovává nebo vůbec nereaguje, je bojácné, bez zájmu, nebo podle okolností dokonce hluché.
 1. Zrak
  Zde je cílem otestovat, jak pes reaguje na neznámé předměty. Volhardovi doporučují upevnit na provaz velký ručník a pohybovat jím v blízkosti štěněte. Štěňata, která ručník napadají a zakusují se do něj, jsou velmi dominantní a odvážná. Méně dominantní, ale ještě sebevědomá jsou štěňata, která sledují ručník s vysoko zdviženým ocasem a štěkají. Projevuje-li pes zájem a snaží-li se prohlédnout si důkladně neznámý předmět zblízka, můžeme jeho chování hodnotit jako inteligentní. Stažený ocas a útěk jsou problematické reakce.
Vyhodnocení
 • Štěňata, která se ve většině testovacích fází projevila jako nespoutaná, odvážná a útočná, mají sklon k dominanci a agresivitě. V nesprávných rukou se z nich snadno vyvinou nekontrolovatelní kousaví psi vzpouzející se lidské autoritě. Takoví psi patří jen do rukou odpovědných a zkušených osob.
 • Jestliže se štěně během jednotlivých fází testu projevuje sice sebevědomě, ale neprojevuje se u něj přehnaně dominantní chování, jedná se podle všeho o psa, který je ochoten uznávat člověka jako autoritu. I ten však potřebuje zkušeného důsledného majitele, který nedovolí svému psovi, aby mu dominoval. Nezkušení majitelé psů mívají s příliš sebevědomými psy často potíže, protože jejich výchova přesahuje jejich možnosti.
 • Štěňata, která se během fází testu projevují jako otevřená, přátelská a s velkým zájmem o veškeré dění, aniž by byla příliš rázná a razantní, bývají zpravidla poměrně bezproblémová. Většinou jsou schopna rychle se přizpůsobit nezvyklým situacím a jejich výcvik bývá snadný. Vzhledem k jejich temperamentu však mohou přinášet starosti v případech, kdy k rodině patří malé děti nebo staří lidé.
 • Jestliže jsou v naší rodině malé děti nebo staří lidé, vybereme si raději štěně, které se během testu projevovalo poněkud méně sebevědomě. To se bude stále snažit poslouchat svého pána a jeho výchova bývá zpravidla snadná. Takoví psi se i při styku se slabšími lidmi a malými dětmi projevují jako ohleduplní a opatrní.
 • Štěňata, která se během testu chovala spíše zdrženlivě, trpí nedostatkem sebevědomí. Později budou neustále vyhledávat úzký kontakt se svým majitelem a v neznámých situacích se budou chovat bojácně. Takoví psi patří do rukou trpělivým a láskyplným majitelům, kteří svého psa nikdy nepřetěžují.
 • Existují také štěňata, která se během celého testu chovají s naprostým nezájmem. Ta jsou nezávislá a o člověka nejeví nikdy příliš velký zájem. Takoví psi se často i v budoucnu projevují jako svéhlaví samotáři a podivíni, kteří rádi dávají najevo, že svého majitele vlastně nijak nepotřebují.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 OLIVER OLIVER | 26. února 2011 v 21:46 | Reagovat

AVRIL SE JMENIJE LAVIGNE-TY DEBILE-PIS DO SUPLIKU A NE NA NET

2 petra2001 petra2001 | 7. června 2011 v 20:18 | Reagovat

ty jseš debil protože jsi to tam napsal taky špatně ne Lavigne ale Lavinge

3 anonymka anonymka | 7. června 2011 v 20:19 | Reagovat

dyť to píšeš blbě lavigne co ti je oliver má pravdu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama